Till innehållet

2024-06-05

FINSAMs medlemmar möts och pratar behov med Malmöbor

Idag har FINSAM i Malmö genomfört en behovsanalys. Syftet med eftermiddagen var att genomföra en gemensam behovsanalys och att synliggöra för varandra vilka behov som finns av samarbete för att fler Malmöbor ska komma ut i arbete.

Vi jobbade jobba med att synliggöra de behov som finns, prickorientera de fem största, sedan låta alla belysa dessa fem problemen i World café och slutligen erbjuda respektive organisation att ta ställning till vad ville fortsätta arbeta med.

Syftet med dagen var att synliggöra de gemensamma behov vi har av samarbete för att Malmöbor ska komma ut i arbete. Vi var representanter från många olika organisationer och även några Malmöbor som möter våra organisationer var med idag.

Fler nyheter

2025-06-03

Styrelsemöte FINSAM i Malmö juni 2025

Följande står på dagordningen på vårens sista styrelsemöte i FINSAM i Malmö:

2025-06-03

LÖK gemensamma insatser avslutar workshopserie kring yrkesutbildningar

LÖK gemensamma insatser har som mål under året att jobba med att vägledningsprocesser i olika verksamheter behöver g…

2025-06-02

Styrgrupp Kryddgårdenmodellen juni

Vårens sista styrgrupp innehöll följande dagordning:

2025-05-30

VET Ni!! Stockholmskraften sprids på Arbetsförmedlingens hemsida

Som en del i arbetet med att sprida information om Halmstadkraften, Stockholmskraften och Malmökraftens arbete spela…

2025-05-28

Samstart har slutkonferens i Helsingborg

Efter tre år går nu arbetsförmedlingens satsning, via ESF, Samstart i mål med en slutkonferens. FINSAM i Malmö blev…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit