Till innehållet

2026-05-07

Webbinarium: Bipolär sjukdom och depression ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv.

Välkommen till en föreläsning kring psykisk hälsa. Det är den fjärde i en serie av utbildningsinsatser kring psykisk hälsa som kommer arrangeras digitalt gemensamt av samordningsförbunden Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost under 2026 i samarbete med Vuxenpsykiatrin Malmö Trelleborg.

Föreläsningen kommer att ta er med på en resa om hur det är att leva med bipolär sjukdom och vad det innebär. Ni får veta lite om kliniska kriterier kring diagnos och behandling och hur ett gott bemötande kan se ut.

Bild från Triangelns station i Malmö

Fler nyheter

2025-01-30

EN VÄG IN – mervärde genom en bättre samverkan

Hur skapar man mervärde genom en bättre samverkan mellan myndigheter? Finsamprocesserna som pågått sedan 2022-2023 h…

2025-01-30

Samsjuklighet, projektarbete och lagöversyn med Skåne Nordost

FINSAM i Malmö träffade samordningförbundet Skåne Nordost idag för årets första erfarenhetsutbyte i deras helt nya l…

2025-01-29

FINSAM kopplar samman Försäkringskassan och Uppföljningsmottagningen vuxna efter barncancer

Efter att REKO samarbetet mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin uppmärksammats på Region Skånes intranät kont…

2025-01-28

Grundutbildning FINSAM

Nationella rådet erbjuder en kostnadsfri grundutbildning för dig som är ny förbundschef eller styrelseledamot. FINSA…

2025-01-22

Hans Brauer, verksamhetschef inom vuxenpsykiatrin Malmö Trelleborg avslutar

Efter januari månad avslutar Hans Brauer verksamhetschef inom vuxenpsykiatrin Malmö Trelleborg sin tjänst eftersom…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit