Till innehållet

2026-05-07

Webbinarium: Bipolär sjukdom och depression ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv.

Välkommen till en föreläsning kring psykisk hälsa. Det är den fjärde i en serie av utbildningsinsatser kring psykisk hälsa som kommer arrangeras digitalt gemensamt av samordningsförbunden Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost under 2026 i samarbete med Vuxenpsykiatrin Malmö Trelleborg.

Föreläsningen kommer att ta er med på en resa om hur det är att leva med bipolär sjukdom och vad det innebär. Ni får veta lite om kliniska kriterier kring diagnos och behandling och hur ett gott bemötande kan se ut.

Bild från Triangelns station i Malmö

Fler nyheter

2025-02-13

FRAM tar sig an frågan kring tråkigt och repetetivt arbete

FRAM träffade idag Lunicore tillsammans med FINSAM för att inleda diskussioner om verksamhetsutveckling genom AI ell…

2025-02-12

Jobbet och jag 2025

Välkommen till en mässa för dig som söker jobb eller utbildning. Träffa och ställ frågor till arbetsgivare och utbil…

2025-02-12

Storstadsnätverk FINSAM träffas digitalt

I veckan träffades storstadsnätverket i FINSAM för att diskutera vad som händer i omvärlden som kan påverka 2025 års…

2025-02-11

Protokoll styrelsemöte 7 februari 2025

Styrelsen i FINSAM i Malmö har haft årets första styrelsemöte och protokollet är nu undertecknat.

2025-02-10

Workshop kring mål för 2025 i LÖK gemensamma insatser

Styrgruppen för LÖK gemensamma insatser inledde idag arbetet med att sätta målen för 2025 med hjälp av stöd från enh…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit