Till innehållet

2026-05-07

Webbinarium: Bipolär sjukdom och depression ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv.

Välkommen till en föreläsning kring psykisk hälsa. Det är den fjärde i en serie av utbildningsinsatser kring psykisk hälsa som kommer arrangeras digitalt gemensamt av samordningsförbunden Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost under 2026 i samarbete med Vuxenpsykiatrin Malmö Trelleborg.

Föreläsningen kommer att ta er med på en resa om hur det är att leva med bipolär sjukdom och vad det innebär. Ni får veta lite om kliniska kriterier kring diagnos och behandling och hur ett gott bemötande kan se ut.

Bild från Triangelns station i Malmö

Fler nyheter

2025-05-26

Omnämnande i Arbetsmarknads- och socialnämndens årsanalys 2024

Under 2024 jobbade FINSAM tillsammans med Arbetsmarknads- och socialförvaltningen och funktionsstödsförvaltningen fö…

2025-05-23

Styrgrupp LÖK gemensamma insatser träffas på Arbetsförmedlingen

FINSAM i Malmö sitter med i den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatsers styrgrupp som sekreterare.

2025-05-23

Öresundssamarbete inom ramen för Inter Reg

Under Lök gemensamma insatser finns ett mål kring förbättrad kompetensförsörjning för företag med kompetensförsörjn…

2025-05-22

Diskussion kring förstudie effektiv resursanvändning FRAM

Lunicore har genomfört en förstudie kring möjligheterna att effektivisera resursanvändningen på FRAM. Imorgon kommer…

2025-05-19

Förbundsträff FINSAM Skåne i Landskrona

Idag träffades några av samordningsförbunden i Skåne i Landskrona för att diskutera utveckling av samarbetet med bla…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit