Till innehållet

2026-05-07

Webbinarium: Bipolär sjukdom och depression ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv.

Välkommen till en föreläsning kring psykisk hälsa. Det är den fjärde i en serie av utbildningsinsatser kring psykisk hälsa som kommer arrangeras digitalt gemensamt av samordningsförbunden Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost under 2026 i samarbete med Vuxenpsykiatrin Malmö Trelleborg.

Föreläsningen kommer att ta er med på en resa om hur det är att leva med bipolär sjukdom och vad det innebär. Ni får veta lite om kliniska kriterier kring diagnos och behandling och hur ett gott bemötande kan se ut.

Bild från Triangelns station i Malmö

Fler nyheter

2025-06-11

Dialog och kunskapsutbyte kring Samsjuklighetsutredningen

FINSAM i Malmö träffar Samordningsförbundet i Skåne Nordost och Samordningsförbundet Helsingborg för att prata samar…

2025-06-10

Ledningsgruppen för samsjuklighetsreformen i Malmö besöker Göteborg

FINSAM i Malmö ingår i den ledningsgrupp som jobbar med samsjuklighetsreformen i Malmö. Idag besöktes Göteborg för a…

2025-06-10

Vårens sista beslutsgrupp Malmökraften

Följande stod på dagordningen inför vårens sista beslutsgrupp i Malmökraften:

2025-06-05

Besök och intervjuer på Vägledningsteamet

Idag intervjuades två socialsekreteare på vägledningsteamet på ASF i syfte att förstå verksamheten lite djupare. Bak…

2025-06-03

Styrelsemöte FINSAM i Malmö juni 2025

Följande står på dagordningen på vårens sista styrelsemöte i FINSAM i Malmö:

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit