2025-04-11
Erfarenhetsutbyte mellan 3 stadskrafter
De tre stadskrafterna kommer träffas digitalt för en timmes erfarenhetsutbyte den 11 april. Detta är ett försök att utbyta erfarenheter initierat av samordningsförbunden i Malmö, Stockholm och Halmstad.
Syfte: Att samlas och utbyta erfarenheter mellan de tre stadskrafterna kring ämnen som är aktuella för de som jobbar i dessa.
Genomförande: Samordningsförbunden administrerar och modererar ett digitalt möte där möjlighet till samtal i mindre grupper genom breakoutrooms kommer att erbjudas enligt önskemål om ämnen som de velat prata om.
Vilka kommer:
- 3 stadskrafter
- 46 deltagare, 15 från Stockholm stad, 12 från arbetsförmedlingen, 9 från Malmö stad, 5 från de tre samordningsförbunden, 4 från halmstad, 1 från Region Stockholm

Dokumentation från samtalen!
Fler nyheter
2026-02-12
Finsam i Malmö kopplar samman kring aktivitetskravet
Aktivitetskravet är en stor reform som kommer Sveriges kommuner kommer att behöva jobba med from 1 juli 2026. Detta…
2026-02-11
Finsam i Malmö möter ROS
ROS är en verksamhet Malmö stad drivit under flera år med syfte att stödja Malmöbor med försörjningsstöd att söka sj…
2026-02-10
Samtal om Malmökraftens framtid
Finsam i Malmö ledde idag samtal om Malmökraftens framtid i ljuset av förändringar som sker under 2026.
2026-02-09
2026 års första styrelsemöte FINSAM i Malmö
Årets första styrelsemöte har ägt rum.
2026-02-09
Hållbara övergångar för unga i riskzon
Malmö stads tre skolförvaltningar driver projektet Hållbara övergångar för unga i riskzon till och med augusti 2026…