Till innehållet

2023-09-21

Uppdrag kring Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitativa intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader.

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitative intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader. Syftet är att förstå vad som behöver göras för att dessa ska kunna bli självförsörjande. Arbetsmodellen innebär att samla in information, testa en hypotes och mäta effekter av detta. Kort och gott samla/testa/mäta.

Fler nyheter

2018-07-05

Sommaren på FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö kommer vara tillgängligt större delen av sommaren

2018-07-04

Malmö stad och Arbetsförmedlingen presenterar Avanti i Almedalen

Yerk Liveröd, rektor Malmö stad, Tommy Malmstedt, enhetschef Malmö stad och Petra Johannesson, sektionschef Arbetsfö…

2018-07-02

Avanti presenteras på Almedalen

På onsdag kommer Avanti att presentera sig på Almedalen.

2018-06-25

Anton 24 Camp

Före Camp:Det fungerade bra för mig i grundsärskolan. Det blev dags att söka till gymnasiet. Läraren rekommenderade…

2018-06-25

FINSAM stöttar Kunddriven verksamhetsutveckling efter insatsen tar slut

Kunddriven verksamhetsutveckling har tagit fram insikter som inneburit möjligheter till förbättrat arbetssätt mellan…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit