Till innehållet

2023-09-21

Uppdrag kring Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitativa intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader.

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitative intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader. Syftet är att förstå vad som behöver göras för att dessa ska kunna bli självförsörjande. Arbetsmodellen innebär att samla in information, testa en hypotes och mäta effekter av detta. Kort och gott samla/testa/mäta.

Fler nyheter

2026-09-16

Planering Skånegemensam Finsamkonferens

Primärvårdsnämnden har uppdragit åt förvaltningen Nära vård och hälsa att ansvara för värdskapet samt att i övrigt s…

2026-09-15

Ledningsgrupp samsjuklighet september 2026

FINSAM i Malmö sitter i ledningsgruppen för arbetet med samsjuklighet. en gång i månaden träffas denna ledningsgrupp…

2026-09-15

FINSAM i Malmö förbereder för workshop kring systemvärdskap

Under augusti månad har FINSAM i Malmö skickat ut en enkät till Sveriges samordningsförbund med syfte att utröna vil…

2026-09-15

Samverkan Arbetsmarknads och socialförvaltning och vuxenpsykiatrin

I våras var FINSAM i Malmö delaktig i genomförandet av en samverkansdag. Idag träffades de ansvariga för dagen för a…

2026-09-14

Beslutsgrupp Malmökraften september 2026

Idag träffades beslutsgruppen i Malmökraften. Följande stod på dagordningen.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit