Till innehållet

2023-09-21

Uppdrag kring Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitativa intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader.

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitative intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader. Syftet är att förstå vad som behöver göras för att dessa ska kunna bli självförsörjande. Arbetsmodellen innebär att samla in information, testa en hypotes och mäta effekter av detta. Kort och gott samla/testa/mäta.

Fler nyheter

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

2019-02-07

Samverkan är ingen picknick och ändå är den ofta helt nödvändig.

Den svåra konsten att samarbeta är ett kapitel i handboken "Att möjliggöra en sammanhållen vårdHandbok för samarbete…

2019-02-05

SUS ett verktyg för uppföljning

Aktivitetscenter och Avanti deltar i nationell film om SUS

2019-02-05

Referensgruppsmöte Maria Malmö

Referensgruppen för Tramadolprojektet diskuterade upplägg kring workshop och spridning av resultat.

2019-02-04

Styrgruppsmöte hälsofrämjande etablering

Idag hade ESF projektet hälsofrämjande etablering styrgruppsmöte i Malmö.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit