Till innehållet

2023-09-21

Uppdrag kring Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitativa intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader.

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitative intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader. Syftet är att förstå vad som behöver göras för att dessa ska kunna bli självförsörjande. Arbetsmodellen innebär att samla in information, testa en hypotes och mäta effekter av detta. Kort och gott samla/testa/mäta.

Fler nyheter

2022-01-31

Nationell referensgrupp nytt uppföljningssystem samordningsförbund

FINSAM i Malmö fortsätter att delta i den nationella referensgruppen kring utveckling av det system som ska efterföl…

2022-01-27

Seminarium "Personer med en historik av missbruk och/eller kriminalitet i arbetslivsinriktad rehabilitering"

Idag genomfördes ett seminarium digitalt med mer än 200 deltagare. Fokus var på kunskap som är bra att ha i mötet me…

2022-01-27

SUS nätverket diskuterar nya uppföljningssystemet som ska efterträda SUS

Idag träffade SUS nätverket företrädare för Försäkringskassan och diskuterade utvecklingen av det nya uppföljningssy…

2022-01-27

Styrgrupp Avanti

Idag hade styrgruppen för Avanti 2.0 styrgruppsmöte.

2022-01-25

Världshälsodagen för psykisk hälsa

Det årliga samarbetet kring världshälsodagen för psykisk hälsa startade i januari med tre samtal ledda av Studieförb…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit