Till innehållet

2024-06-12

Underlag från behovsanalys

Förra veckan genomförde FINSAM i Malmö en behovsanalys. Syftet med eftermiddagen var att genomföra en gemensam behovsanalys och att synliggöra för varandra vilka behov som finns av samarbete för att fler Malmöbor ska komma ut i arbete.

Vi vill tacka för stort deltagande och engagemang. Vi fick in 25 problembeskrivningar varav 5 blev fördjupade ytterligare i ett World Café.

Vi kommer inom kort att ta kontakt med de som önskade hjälp från oss på Finsam att ta nästa steg kring sina problem. Utöver det kommer vi lyfta en diskussion kring behoven med ESF och under FINSAM i Malmös styrelsemöten under hösten.

Resultat av behovsanalysen kan Ni ta del av här!

Fler nyheter

2021-09-29

Styrgrupp REKO

Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg och Försäkringskassan har i fyra år samarbetat för att malmöbor som möter bägge org…

2021-09-28

Workshop unga utrikesfödda kvinnor

FINSAM har idag på uppdrag av Arbetsmarknadsavdelningen i Malmö stad varit delaktig i processledning och dokumentati…

2021-09-27

Regional ordförandeträff FINSAM Skåne

Idag träffades förbundsordförande och förbundschefer i Skåne och presenterade sina verksamheter samt lyssnade på ESF…

2021-09-24

Chefsnätverket i FINSAM samlas

Två gånger per år samlar FINSAM i Malmö de högsta tjänstepersonerna i sina medlemmar för ett förutsättningslöst samt…

2021-09-23

FINSAM förbereder workshop kring unga utrikesfödda kvinnor tillsammans med Arbetsmarknadsavdelningen

Den 28/9 kommer FINSAM tillsammans med Arbetsmarknadsavdelningen att genomföra en LFA workshop kring unga utrikesföd…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit