2024-06-12
Underlag från behovsanalys
Förra veckan genomförde FINSAM i Malmö en behovsanalys. Syftet med eftermiddagen var att genomföra en gemensam behovsanalys och att synliggöra för varandra vilka behov som finns av samarbete för att fler Malmöbor ska komma ut i arbete.
Vi vill tacka för stort deltagande och engagemang. Vi fick in 25 problembeskrivningar varav 5 blev fördjupade ytterligare i ett World Café.
Vi kommer inom kort att ta kontakt med de som önskade hjälp från oss på Finsam att ta nästa steg kring sina problem. Utöver det kommer vi lyfta en diskussion kring behoven med ESF och under FINSAM i Malmös styrelsemöten under hösten.
Resultat av behovsanalysen kan Ni ta del av här!
Fler nyheter
2023-05-02
FRAM tar fram ny broschyr
FRAM har tagit fram en förtydligad beskrivning av sin verksamhet.
2023-04-27
Breddad rekrytering och språkutveckling i arbetslivet
Imorgon kommer FINSAM i Malmö och projekt Utebliven Etablering bjuda in till en inspirationsdag om breddad rekryteri…
2023-04-26
Malmökraften presenterar sig på Integrationsforum
Projektledningen för Malmökraften fortsätter sin Sverigeturné och den 26/4 presenterade de Malmökraften på Integrati…
2023-04-25
Kryddgårdenmodellen besöker Mumindalen
Styrgruppen och projektgruppen för Kryddgårdenmodellen samlades idag för att fundera över framtiden och vilka mål oc…