Till innehållet

2024-06-12

Underlag från behovsanalys

Förra veckan genomförde FINSAM i Malmö en behovsanalys. Syftet med eftermiddagen var att genomföra en gemensam behovsanalys och att synliggöra för varandra vilka behov som finns av samarbete för att fler Malmöbor ska komma ut i arbete.

Vi vill tacka för stort deltagande och engagemang. Vi fick in 25 problembeskrivningar varav 5 blev fördjupade ytterligare i ett World Café.

Vi kommer inom kort att ta kontakt med de som önskade hjälp från oss på Finsam att ta nästa steg kring sina problem. Utöver det kommer vi lyfta en diskussion kring behoven med ESF och under FINSAM i Malmös styrelsemöten under hösten.

Resultat av behovsanalysen kan Ni ta del av här!

Fler nyheter

2023-05-29

FINSAM kopplar samman kring ADHD

Vuxenpsykiatrin har kontaktat FINSAM i Malmö med en fråga kring den ökade förekomsten av personer med ADHD och utifr…

2023-05-24

Storstadssamverkan Malmö, Göteborg och Stockholm

Städerna och Arbetsförmedlingen i Malmö, Göteborg och Stockholm har under några år träffats för att utbyta erfarenh…

2023-05-24

Uppföljning FINSAM

Referensgruppen för Uppföljning FINSAM träffades idag.

2023-05-22

Vad ska jag göra med det jag är bra på?

Vad ska jag göra med det jag är bra på? Mitt namn är Hampus, jag jobbar som plåtslagare och jag har diagnosen asperg…

2023-05-17

Inspektionen för socialförsäkringen(ISF) presenterar effektutvärdering i Malmö

Inspektionen för socialförsäkringen(ISF) presenterar effektutvärdering på regional ledningsgrupp för Arbetsförmedlin…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit