Till innehållet

2024-06-12

Underlag från behovsanalys

Förra veckan genomförde FINSAM i Malmö en behovsanalys. Syftet med eftermiddagen var att genomföra en gemensam behovsanalys och att synliggöra för varandra vilka behov som finns av samarbete för att fler Malmöbor ska komma ut i arbete.

Vi vill tacka för stort deltagande och engagemang. Vi fick in 25 problembeskrivningar varav 5 blev fördjupade ytterligare i ett World Café.

Vi kommer inom kort att ta kontakt med de som önskade hjälp från oss på Finsam att ta nästa steg kring sina problem. Utöver det kommer vi lyfta en diskussion kring behoven med ESF och under FINSAM i Malmös styrelsemöten under hösten.

Resultat av behovsanalysen kan Ni ta del av här!

Fler nyheter

2018-03-22

Artikel från Malmö stad om invigningen av Avanti

Läs gärna denna artikel om vad som hände på invigningen av Avanti i förra veckan.

2018-03-16

Utvärdering av föreläsning kring neuropsykiatriska funktionshinder

Den 2 mars föreläste Elisabeth Fernell om neuropsykiatriska funktionshinder inför cirka 100 personer. Nu har utvärde…

2018-03-16

Detta händer på REKO

Enkla och direkta kontaktvägar mellan rehab koordinator och kontaktpersonen på Försäkringskassan underlättar arbetet…

2018-03-16

Seminarium om Unga Vuxna är fullsatt

Den 24/4 kommer Unga Vuxna verksamheten i Malmö presentera sig på stadshuset i Malmö. Detta seminarium är fullbokat.

2018-03-16

Att behandla trauma i exil

På invigningen av Avanti presenterade Anette Carnemalm hur det är att behandla trauma i exil

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit