Till innehållet

2018-05-28

Tankar från ett annat förbund

Idag var vi och besökte Mattias Bergström, förbundschef i Centrala Östergötlands förbund och fick ta del av deras tankar kring FINSAM.

Vi hade en spännande diskussion om vad FINSAM egentligen är och hur det skall kunna få bäst effekt. Kanske är det så att vi inte kan se effekt på våra insatser på 5-10 år med ett synsätt som vill förändra system och skapa innovation. Tänkvärt och spännande. Tack Mattias.

CentralaÖstergötland

Se presentationen vi fick:TankaromFINSAM

Fler nyheter

2026-01-20

Samtal med Lunds universitet kring migranters arbetsmarknadsintegrering

Idag mötte FINSAM i Malmö representanter för forskningsprojekt DIG-NAV från Lunds universitet och pratade om kring m…

2026-01-19

Regionalt nätverk samsjuklighet planeringsdag

FINSAM i Malmö bjöds inför att leda ett samtal med syfte att tydliggöra värde av och innehåll i ett skånskt nätverk…

2026-01-14

Samordningsförbundet Värend besöker Malmö för erfarenhetsutbyte

Efter kontakt mellan förbunden i höstas beslutade vi tillsammans att träffas den 15 januari och dela erfarenheter kr…

2026-01-13

Malmökraftens kommunikationsplan

Malmökraften har tagit fram en kommunikationsplan för 2025-2027

2025-12-18

Jul och Nyår FINSAM i Malmö 2025

FINSAM i Malmö kommer ha följande öppettider under helgerna. Den 22-30/12 2025 kommer vi hålla helt stängt och besva…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit