Till innehållet

2018-05-28

Tankar från ett annat förbund

Idag var vi och besökte Mattias Bergström, förbundschef i Centrala Östergötlands förbund och fick ta del av deras tankar kring FINSAM.

Vi hade en spännande diskussion om vad FINSAM egentligen är och hur det skall kunna få bäst effekt. Kanske är det så att vi inte kan se effekt på våra insatser på 5-10 år med ett synsätt som vill förändra system och skapa innovation. Tänkvärt och spännande. Tack Mattias.

CentralaÖstergötland

Se presentationen vi fick:TankaromFINSAM

Fler nyheter

2025-02-04

Ledningsgrupp samsjuklighet i Malmö

FINSAM i Malmö deltog i ledningsgrupp för arbetet med samsjuklighet i Malmö

2025-02-04

Malmökraftens beslutsgrupp träffas

Malmökraften har from 2025 blivit en del av ordinarie verksamhet i Malmö stad och på Arbetsförmedlingen. Region Skån…

2025-01-30

EN VÄG IN – mervärde genom en bättre samverkan

Hur skapar man mervärde genom en bättre samverkan mellan myndigheter? Finsamprocesserna som pågått sedan 2022-2023 h…

2025-01-30

Samsjuklighet, projektarbete och lagöversyn med Skåne Nordost

FINSAM i Malmö träffade samordningförbundet Skåne Nordost idag för årets första erfarenhetsutbyte i deras helt nya l…

2025-01-29

FINSAM kopplar samman Försäkringskassan och Uppföljningsmottagningen vuxna efter barncancer

Efter att REKO samarbetet mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin uppmärksammats på Region Skånes intranät kont…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit