Till innehållet

2018-03-07

FINSAM får uppdrag från DUA

Idag har FINSAM fått i uppdrag att jobba med att fånga in unga Malmöbors syn på arbetsmarknad- och utbildningsinsatser i staden.

Enligt Verksamhetaplanen 2018 har FINSAM som mål att veta vilka effekter insatser som förbundet finansierar och medlemsorganisationernas arbete har för Malmöborna.Detta skall uppnås genom att utredaren på kansliet skall, på uppdrag av medlemmarna eller styrelsen, möta Malmöbor och genomföra kvalitativa djupintervjuer.

 

Idag har FINSAM fått uppdraget att jobba med framtagandet av en enkät och framtagandet av en pilot med ett mindre antal unga för att sedan kunna intervjua 50 unga som skulle kunna vara aktuella för Ung Malmös verksamhet. Detta kommer ligga under handlingsplanen för DUA när den spikas längre fram.

 

Fler nyheter

2019-09-30

Malmö stads projektplattform Etablera fler snabbare

FINSAM i Malmö har deltagit i referensgruppen för projektplattformen Etablera fler snabbare.

2019-09-24

Styrelseprotokoll 9 september underskrivet

FINSAM styrelse hade styrelsemöte 9 september. Nu har protokollet skrivits under.

2019-09-23

Malmökraften presenterar sig på SKLs Idékonferens En välfungerande och inkluderande arbetsmarknad 23/9 och 27/9

Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) arrangerar tillsammans med Arbetsförmedlingen två idékonferenser med likalydan…

2019-09-20

Styrgruppsmöte på Aktivitetscenter

Idag träffas styrgruppen på Aktivitetscenter och följande står på agendan:

2019-09-19

Maria Malmö Tramadol avslutar med stor konferens kring missbruk

I samband med att Maria Malmö avslutar sitt projekt kring Tramadol bjuder de in till en stor konferens om missbruk b…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit