Till innehållet

2018-03-07

FINSAM får uppdrag från DUA

Idag har FINSAM fått i uppdrag att jobba med att fånga in unga Malmöbors syn på arbetsmarknad- och utbildningsinsatser i staden.

Enligt Verksamhetaplanen 2018 har FINSAM som mål att veta vilka effekter insatser som förbundet finansierar och medlemsorganisationernas arbete har för Malmöborna.Detta skall uppnås genom att utredaren på kansliet skall, på uppdrag av medlemmarna eller styrelsen, möta Malmöbor och genomföra kvalitativa djupintervjuer.

 

Idag har FINSAM fått uppdraget att jobba med framtagandet av en enkät och framtagandet av en pilot med ett mindre antal unga för att sedan kunna intervjua 50 unga som skulle kunna vara aktuella för Ung Malmös verksamhet. Detta kommer ligga under handlingsplanen för DUA när den spikas längre fram.

 

Fler nyheter

2019-11-11

Webinarium om tillitsbaserad styrning och ledning kopplat FINSAM.

Idag höll Anna Lexelius, förbundschef i Samordningsförbundet Östra Södertörn ett webinarium om Tillitsbaserad styrni…

2019-11-06

Revisorerna träffas kring delårsredovisningen

Det nya revisorskollegiet bestående av förtroendevalda från Malmö stad, Region Skåne och KPMG träffades för första g…

2019-11-05

1040 spelningar av Vet NI!!

Sedan introduceringen av Vet Ni!!, FINSAM i Malmös podd, har 1040 uppspelningar av de 22 avsnitten som hittills spel…

2019-10-25

Malmökraften beviljas finansiering på styrelsemöte

Idag hade styrelsen i FINSAM i Malmö styrelsemöte. Följande beslutades bland annat kring:

2019-10-24

Styrelsemöte FINSAM i Malmö 25 oktober

Följande står på dagordningen den 25 oktober när årets nästsista styrelsemöte i FINSAM äger rum.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit