Till innehållet

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

Syftet med dagen var att besluta om vilka områden samverkan skulle ske (och inte ske) samt formulera ett uppdrag utifrån en gemensam grund. Som en del av detta så gick styrgruppen igenom syftet med DUA nyanlända, sitt uppdrag från strategiska överenskommelsen samt arbetsgruppers mål. Detta utifrån de enkla frågorna varför, vad och hur.

Dagen avslutades med att uppdraget till den gemensamma processgruppen hade förtydligats och en plan på det fortsatta arbetet.

Lawrence

 

Fler nyheter

2025-11-06

Kryddgårdenmodellens styrgrupp fördjupar diskussionen kring implementering

Idag träffades styrgruppen för Kryddgårdenmodellen och pratade implementering.

2025-11-06

Styrgrupp lokal överenskommelse gemensamma insatser

Styrgruppen för lokal överenskommelse gemensamma insatser träffas idag på Nobelvägen 66 för årets sista styrgruppsmö…

2025-11-04

FINSAM i Malmö testar Power BI kring uppdrag kring unga

FINSAM i Malmö har fått i uppdrag att bistå i arbetet med en målgruppskartläggning för unga vuxna. Som en del av det…

2025-11-03

2025 års sista styrelsemöte

FINSAM i Malmö kallar till årets sista styrelsemöte den 14/11. Följande står på agendan:

2025-11-03

2025 års sista styrgrupp FRAM

FRAM har haft årets sista styrgrupp

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit