Till innehållet

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

Syftet med dagen var att besluta om vilka områden samverkan skulle ske (och inte ske) samt formulera ett uppdrag utifrån en gemensam grund. Som en del av detta så gick styrgruppen igenom syftet med DUA nyanlända, sitt uppdrag från strategiska överenskommelsen samt arbetsgruppers mål. Detta utifrån de enkla frågorna varför, vad och hur.

Dagen avslutades med att uppdraget till den gemensamma processgruppen hade förtydligats och en plan på det fortsatta arbetet.

Lawrence

 

Fler nyheter

2026-01-28

2026 års första styrelsemöte

FINSAM i Malmö kallar till årets första styrelsemöte den 6 februari 2026. Detta kommer äga rum på Skeppsgatan 19.

2026-01-28

FINSAM i Malmö möter politiker i Malmö stad

FINSAM i Malmö har blivit inbjudna att få diskutera sina resultat med politiker i Malmö stad.

2026-01-28

Årets första beslutsgrupp i Malmökraften

Malmökraftens beslutsgrupp träffades på Sallerupsvägen och hade nedanstående dagordning att prata om.

2026-01-21

IPS Unga presenterar sin verksamhet för Försäkringskassans förmån kring aktivitetsstöd

IPS Unga riktar sig till unga vuxna i åldern 18–29 år. Teamet består av tre IPS arbetsspecialister som jobbar med k…

2026-01-20

Referensgrupp pratar kommande proposition kring samsjuklighet

Årets första referensgrupp innehöll en presentation av hur årets stimulansmedel ska användas; workshops kring LARO o…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit