2021-09-10
Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen efter inbjudan via FINSAM i Malmö att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
På en gemensam planeringsdag kommer Charlotte att presentera de resultat som Vaeksthuset tagit fram samt också introducera den nya hemsida som utvecklats för att samla resultaten kring BIP forskningen.
Se Vaekshusets forskningscenter nya sida här!
Fler nyheter
2025-09-02
Referensgrupp samsjuklighet startar hösten 2025
Arbetet med samsjuklighetsreformen fortsätter i höst och startade igång med ett referensgruppsmöte.
2025-09-01
Förberedande dialog inför storstadsträff
Den 20-21 oktober kommer Stockholms, Göteborgs, Uppsalas och Malmös samordningsförbund träffas för återkommande stor…
2025-09-01
Planering förbundschefsdagarna
Nationella rådet arrangerar en gång per år förbundschefsdagar för samordningsförbunden. I år har fyra samordningsför…
2025-08-27
Workshop strategiska och lokala överenskommelserna
FINSAM i Malmö har under några år varit delaktig i arbetet med den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser…
2025-08-21
Planering av gemensam satsning på kunskapshöjning kring psykisk hälsa
Samordningsförbunden i Malmö, Skåne Nordost och Helsingborg har valt att gemensamt satsa på en seminarieserie kring…