Till innehållet

2026-05-07

Webbinarium: Bipolär sjukdom och depression ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv.

Välkommen till en föreläsning kring psykisk hälsa. Det är den fjärde i en serie av utbildningsinsatser kring psykisk hälsa som kommer arrangeras digitalt gemensamt av samordningsförbunden Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost under 2026 i samarbete med Vuxenpsykiatrin Malmö Trelleborg.

Föreläsningen kommer att ta er med på en resa om hur det är att leva med bipolär sjukdom och vad det innebär. Ni får veta lite om kliniska kriterier kring diagnos och behandling och hur ett gott bemötande kan se ut.

Bild från Triangelns station i Malmö

Fler nyheter

2020-01-10

Första styrgruppsmötet för Malmökraften 2020

Malmökraften har blivit beviljat pengar från ESF för 2020-2022 och kommer inleda året med en förberedelse- och analy…

2020-01-09

Remissinstans åt socialdepartementet angående språkplikt för rätt till försörjningsstöd

FINSAM i Malmö har blivit inbjuden att lämna synpunkter åt socialdepartementet angående grundutbildning i svenska fö…

2019-12-18

God Jul och Gott nytt år

FINSAM i Malmö kommer att ha följande öppettider under helgerna.

2019-12-18

Styrgrupp FACT

FACT avslutar året med styrgrupp.

2019-12-17

Jullunch med alla FINSAMprojekt i Malmö

Året avslutas med att alla projekt bjuds in till jullunch på FINSAM i Malmö.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit