2023-10-04
Vilket värde kan vi skapa för våra medborgare utifrån vad AI kan erbjuda?
FINSAM i Malmö kommer tillsammans med Samordningsförbundet i Helsingborg att processleda en workshop på temat: Vilket värde kan vi skapa för våra medborgare utifrån vad AI kan erbjuda?
FINSAM i Malmö kommer tillsammans med Samordningsförbundet i Helsingborg att processleda en workshop på temat: Vilket värde kan vi skapa för våra medborgare utifrån vad AI kan erbjuda?
Deltagande organisationer kommer vara: Malmö stad, Helsingborgs stad, Lunds kommun, Arbetsförmedlingen och Skatteverket. Utöver Helsingborg och Malmö har även samordningsförbunden i Lund och Skåne Nordost bjudits in.
Fokus för workshopen kommer att vara att utforska om det finns gemensamma ytor där organisationerna kan samarbeta för att skapa värde för medborgarna utifrån pågående strukturer och arbete inom AI.

Fler nyheter
2023-04-13
FRAM fördjupar sig ytterligare i Vaeksthusets tankar kring tron på medborgarna
FRAM har tillsammans med FINSAM i Malmö under några år jobbat med Vaekshusets tankar kring tro på medborgarnas förmå…
2023-03-31
Samordnat stöd gör skillnad En analys av effekterna av samordningsförbundens verksamhet på individnivå
ISF har på uppdrag av regeringen utvärderat effekterna för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansier…
2023-03-30
Föreläsning: Kultur och psykisk ohälsa
Arbete i en mångkulturell miljö kan vara både väldigt givande och riktigt frustrerande: Hur påverkar kulturell bakgr…
2023-03-30
Regional nätverksträff FINSAM i Malmö
Det finns 14 samordningsförbund i Skåne. På fredag ska vi alla träffas digitalt och diskutera nuläge och framtid til…
2023-03-29
Styrelsemöte FINSAM i Malmö
Protokollet från FINSAM i Malmös styrelsemöte 17/3 är nu undertecknat.