2024-06-12
Underlag från behovsanalys
Förra veckan genomförde FINSAM i Malmö en behovsanalys. Syftet med eftermiddagen var att genomföra en gemensam behovsanalys och att synliggöra för varandra vilka behov som finns av samarbete för att fler Malmöbor ska komma ut i arbete.
Vi vill tacka för stort deltagande och engagemang. Vi fick in 25 problembeskrivningar varav 5 blev fördjupade ytterligare i ett World Café.
Vi kommer inom kort att ta kontakt med de som önskade hjälp från oss på Finsam att ta nästa steg kring sina problem. Utöver det kommer vi lyfta en diskussion kring behoven med ESF och under FINSAM i Malmös styrelsemöten under hösten.
Resultat av behovsanalysen kan Ni ta del av här!
Fler nyheter
2018-06-12
Malmö pilotkommun för myndigheter som kraftsamlar mot arbetslösheten
Inget dubbelarbete, ingen som riskerar att falla mellan stolarna. Istället ett samlat fokus för att hjälpa arbetssök…
2018-06-11
Pressträff om Malmökraften
Inbjudan till pressträff om myndigheter som går samman mot Malmös arbetslöshet
2018-06-08
Politiker och tjänstepersoner i Region Skåne hittar fokusområden för FINSAM
Under ledning av Lawrence Flynn jobbade ett 15 tal politiker och tjänstepersoner i Region Skåne samman sig kring tre…
2018-06-08
FINSAM möter (H)järnkoll
Idag träffade FINSAM Rahebe från (H)järnkoll som pratade om ”Den egna berättelsen – om psykisk ohälsa och migration”…
2018-06-07
FINSAM under våren 2018
Under delar av mars-maj har vi jobbat med att GDPR säkra vår hemsida och därför kommer här ett axplock om vad som hä…