Till innehållet

2024-08-16

Samtal kring utveckling av inskrivning av legitimationsyrken på Arbetsförmedlingen

FINSAM i Malmö har pratat med en digital coach på Arbetsförmedlingen om möjligheten att utveckla inskrivning av legitimationsyrken på Arbetsförmedlingen

Det finns idag ett krav på att kunna legitimera sig som undersköterska via socialstyrelsen för att kunna vara identifierad som undersköterska på arbetsförmedlingen. Frågan som lyftes var huruvida det finns möjlighet att möjliggöra för fler att göra detta på ett enklare och snabbare sätt. 

 

Fler nyheter

2019-05-21

Malmö stad samlas tillsammans med AF och FK för problemformulering kring de som står långt ifrån arbete

Under två dagar kommer ett 30 tal chefer och handläggare köra en LFA workshop för att utforska vilka gemensamma utma…

2019-05-17

Styrgrupp diskuterar fråga från FINSAMs styrelse

FACT/konsultationsteamets styrgrupp diskuterade frågor från FINSAMs styrelse

2019-05-15

Styrgrupp Malmökraften 5/15

Idag kommer styrgruppen för Malmökraften att träffas. Följande står på dagordningen:

2019-05-15

Uppföljning av kunskapslyftet 8 maj

Den 8 maj höll FINSAM ett kunskapslyft för femte gången. 25 deltagare från Malmö stad, Region Skåne, Försäkringskass…

2019-05-14

Referensgrupp Maria Malmö pratar om slutkonferens i september

Den 20 september kommer Tramadolprojektet på Maria Malmö att ha slutkonferens vilket diskuterades på dagens referens…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit