Till innehållet

2025-02-13

FRAM tar sig an frågan kring tråkigt och repetetivt arbete

FRAM träffade idag Lunicore tillsammans med FINSAM för att inleda diskussioner om verksamhetsutveckling genom AI eller digitalisering.

Utifrån verksamhetsplanen för 2025 kommer Finsam i Malmö att fortsätta lyfta fram samarbeten och insatser som använder digitala lösningar för att effektivisera resursanvändningen och främja att fler Malmöbor får möjlighet till arbete eller studier. Särskilt fokus kommer att ligga på att utgå från förbundets medlemmars verksamheters syfte och mål och identifiera digitala utvecklingsmöjligheter baserade på dessa. Vi kommer att prioritera små, stegvisa digitala initiativ som tydligt visar värde och söka engagerade, modiga, ansvarstagande personer med utvecklingsfokus kring dessa.

Fler nyheter

2026-04-24

Aktivitetskravet 2026 – så skapar ni språklig progression i praktiken

FINSAM i Malmö har blivit inbjudna att lyssna på Språkutveckling i arbete Sverige och deras arbete med språklig prog…

2026-04-24

Storstadsdialog 27-28/5

FINSAM i Malmö kommer vara delaktig i planeringen av storstadsdialogen mellan Malmös, Stockholms och Göteborgs arbet…

2026-04-23

Kryddgårdenmodellen tar fram kommunikationsmaterial

Kommunikatören som jobbar med Kryddgårdenmodellen har med hjälp av projektgrupp tagit fram ett kommunikationsmateria…

2026-04-23

FINSAM i Malmö pratar Kryddgårdenmodellens framtid

FINSAM i Malmö möter Malmö stad och Region Skåne och diskuterar Kryddgårdenmodellen utifrån bland annat de förändrin…

2026-04-22

Region Skåne möter samordningsförbunden i Skåne

Region Skånes kontakt mot samordningsförbunden i Skåne har bjudit in till en presentation kring nuläget i Skåne.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit