2017-10-18
En samverkansstrategi för att arbeta i FINSAM
Andra dagen på FINSAMs förbundschefsdagar inleddes med Magnus Simonsson, Samordningsförbundet Göteborg centrum som pratade om vikten av strategi för samordningsförbund.
Magnus pratade om den resa som förbundet gjort utifrån att ha jobbat med värdegrunden som en orienteringspunkt. Han pratade också om sin filosofi kring balans mellan relation - uppgiftsorientering, individ - struktur.
"- Genom att stärka det lokala så stärker vi det gemensamma. Beskriv samverkan som ett subjekt", säger Magnus Simonsson.
Ta del av Göteborgcentrumsresa
Fler nyheter
2026-09-21
Samarbetet kring REKO mellan Vuxenpsykiatrin och Försäkringskassan rullar vidare
FINSAM i Malmö har under 10 år jobbat med att stödja samarbetet kring sjukskrivna malmöbor som har kontakt med både…
2026-09-16
Planering Skånegemensam Finsamkonferens
Primärvårdsnämnden har uppdragit åt förvaltningen Nära vård och hälsa att ansvara för värdskapet samt att i övrigt s…
2026-09-15
Ledningsgrupp samsjuklighet september 2026
FINSAM i Malmö sitter i ledningsgruppen för arbetet med samsjuklighet. en gång i månaden träffas denna ledningsgrupp…
2026-09-15
FINSAM i Malmö förbereder för workshop kring systemvärdskap
Under augusti månad har FINSAM i Malmö skickat ut en enkät till Sveriges samordningsförbund med syfte att utröna vil…
2026-09-15
Samverkan Arbetsmarknads och socialförvaltning och vuxenpsykiatrin
I våras var FINSAM i Malmö delaktig i genomförandet av en samverkansdag. Idag träffades de ansvariga för dagen för a…