Till innehållet

2026-05-07

Webbinarium: Bipolär sjukdom och depression ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv.

Välkommen till en föreläsning kring psykisk hälsa. Det är den fjärde i en serie av utbildningsinsatser kring psykisk hälsa som kommer arrangeras digitalt gemensamt av samordningsförbunden Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost under 2026 i samarbete med Vuxenpsykiatrin Malmö Trelleborg.

Föreläsningen kommer att ta er med på en resa om hur det är att leva med bipolär sjukdom och vad det innebär. Ni får veta lite om kliniska kriterier kring diagnos och behandling och hur ett gott bemötande kan se ut.

Bild från Triangelns station i Malmö

Fler nyheter

2025-03-19

Workshop kring rätt deltagare till rätt utbildning

LÖK gemensamma insatser träffades idag underledning av Tankens Gnista AB och diskuterade utmaningar kring rätt delta…

2025-03-18

Styrelsemöte FINSAM i Malmö mars 2025

Styrelsen samlas för styrelsemöte den 21 mars kl. 13-14.30 på Stadshuset i Malmö. Följande står på agendan:

2025-03-18

Samsjuklighet referensgrupp

Referensgruppen för samsjukligheten träffades under nedanstående dagordning. FINSAM i Malmö fick ett förtydligat upp…

2025-03-18

Beslutsgrupp Malmökraften

Malmökraften hade idag beslutsgrupp där beslut kring arbetsmarknadsanställningar förtydligades, resultat redovisade…

2025-03-17

Regionalt nätverk FINSAM Skåne träffas i Eslöv

Det finns idag 12 samordningsförbund i Skåne. Förbunden kommer träffas 4 gånger under 2025 för erfarenhetsutbyte. De…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit