Till innehållet

2026-05-07

Webbinarium: Bipolär sjukdom och depression ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv.

Välkommen till en föreläsning kring psykisk hälsa. Det är den fjärde i en serie av utbildningsinsatser kring psykisk hälsa som kommer arrangeras digitalt gemensamt av samordningsförbunden Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost under 2026 i samarbete med Vuxenpsykiatrin Malmö Trelleborg.

Föreläsningen kommer att ta er med på en resa om hur det är att leva med bipolär sjukdom och vad det innebär. Ni får veta lite om kliniska kriterier kring diagnos och behandling och hur ett gott bemötande kan se ut.

Bild från Triangelns station i Malmö

Fler nyheter

2025-06-05

Besök och intervjuer på Vägledningsteamet

Idag intervjuades två socialsekreteare på vägledningsteamet på ASF i syfte att förstå verksamheten lite djupare. Bak…

2025-06-03

Styrelsemöte FINSAM i Malmö juni 2025

Följande står på dagordningen på vårens sista styrelsemöte i FINSAM i Malmö:

2025-06-03

LÖK gemensamma insatser avslutar workshopserie kring yrkesutbildningar

LÖK gemensamma insatser har som mål under året att jobba med att vägledningsprocesser i olika verksamheter behöver g…

2025-06-02

Styrgrupp Kryddgårdenmodellen juni

Vårens sista styrgrupp innehöll följande dagordning:

2025-05-30

VET Ni!! Stockholmskraften sprids på Arbetsförmedlingens hemsida

Som en del i arbetet med att sprida information om Halmstadkraften, Stockholmskraften och Malmökraftens arbete spela…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit