Till innehållet

2017-10-17

Vad upptar min tid just Nu?

Med denna fråga som utgångspunkt samlades chefer från FINSAMs medlemmar och diskuterade vad som sker i varje organisation och hur behovet av samarbete framöver ser ut.

Samtalet landade bland annat ner i en önskan om att i större utsträckning använda varandras verktygslådor och att en gemensam utgångspunkt för organisationerna är att ha Malmöbon i centrum vid samarbeten. 

Fler nyheter

2023-02-01

Årets första styrelsemöte

FINSAM i Malmö har årets första styrelsemöte den 3/2.

2023-01-31

FINSAM bjuds in till AF/FK samarbetet på Arbetsförmedlingen för att diskutera uppdrag i regleringsbrevet.

FINSAM i Malmö kommer utifrån det nya regleringsbrevet på Arbetsförmedlingen träffa handläggare på AF och inventera…

2023-01-30

Utebliven etablering SFI

Utebliven etablering SFI har kommit halvvägs genom sin projektperiod och diskuterade idag de utmaningar som identifi…

2023-01-24

FINSAM i Malmö i fortsatta diskussioner kring ungas väg in på arbetsmarknaden.

Malmö stad samlar ett antal av sina förvaltningar kring att ansöka om finansiering från ESF för att jobba med att hi…

2023-01-21

FRAM samlar krafter för en fortsättning

FRAM har funnits sedan 2021 för att skapa en förrehabiliterande och arbetslivsinriktad insats med tydlig riktning mo…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit