2021-10-19
Uppstartsworkshop på Kultur på recept
Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.
Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.
Under ledning av Joakim Tranquist träffades projekledare och samordnare från kompetenscentrum, samordnare från Försäkringskassan, några rehabkoordinatorer från vårdcentralerna och hälsostrateger för att diskutera hur ingångarna och utgångarna för deltagarna ser ut.

Fler nyheter
2021-09-13
Referensgrupp projekt uppföljning Finsam
Idag träffades representanter för Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen, SKR och några förbund och diskuterade det u…
2021-09-10
Utvärderare lämnar halvtidsrapport på Malmökraften
Syftet med halvtidsutvärderingen av Malmökraften är att undersöka projektets måluppfyllelse, vad som påverkar målup…
2021-09-10
Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta…
2021-09-09
Storstadssamarbete inom FINSAM
Samordningsförbundet i Göteborg bjuder in till ett förutsättningslöst samtal mellan Göteborg, Stockholm, Uppsala och…
2021-09-09
Jämställdhetsmyndigheten kontaktar FINSAM i Malmö
FINSAM i Malmö har blivit kontaktade för att diskutera förslag på insatser för att stärka utrikes födda kvinnors möj…