Till innehållet

2024-06-28

Uppföljning behovsanalys

Den 5 juni genomförde FINSAM i Malmö en behovsanalys med alla sina medlemmar. Ett 20-tal problem och utmaningar lyftes samt ett antal olika behov kopplade till dessa fångades upp.

Arbetet med att följa upp dessa är igång. Ett samtal har bokats med Arbetsförmedlingen, primärvården, vuxenpsykiatrin och Arbetsmarknads- och socialförvaltningen för inledande diskussioner om möjliga samarbeten.

Utöver det har en inbjudan till att börja jobba med behoven skickats från FINSAM och i denna vecka har ett samtal bokats med Arbetsförmedlingen för att diskutera olika system och möjligheter att kommunicera mellan dessa.

Fler nyheter

2019-06-14

Arbetsgrupp REKO

Arbetet med överenskommelsen mellan Försäkringskassan och Psykiatri Malmö/Trelleborg fortsätter idag med att arbetsg…

2019-06-14

Styrgrupp Aktivitetscenter

Idag träffas styrgruppen för Aktivitetscenter.

2019-06-14

Styrgrupp DUA nyanlända

Idag träffas styrgruppen för DUA nyanlända.

2019-06-14

FINSAM utforskar samverkan vid utskrivning från slutenvården

Idag träffas Malmö stad, primärvården och Psykiatri Malmö/Trelleborg på FINSAM och diskuterar hur samverkan vid utsk…

2019-06-13

Malmökraften förbereder sig för presentation på Almedalen

Den 1/7 kommer Malmökraften presentera sig på Almedalen tillsammans med två politiker i socialförsäkringsutskottet.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit