2024-06-28
Uppföljning behovsanalys
Den 5 juni genomförde FINSAM i Malmö en behovsanalys med alla sina medlemmar. Ett 20-tal problem och utmaningar lyftes samt ett antal olika behov kopplade till dessa fångades upp.
Arbetet med att följa upp dessa är igång. Ett samtal har bokats med Arbetsförmedlingen, primärvården, vuxenpsykiatrin och Arbetsmarknads- och socialförvaltningen för inledande diskussioner om möjliga samarbeten.
Utöver det har en inbjudan till att börja jobba med behoven skickats från FINSAM och i denna vecka har ett samtal bokats med Arbetsförmedlingen för att diskutera olika system och möjligheter att kommunicera mellan dessa.
Fler nyheter
2022-03-11
REKO styrgruppen sammanträder
Styrgruppen för REKO träffas för första gången 2022 idag.
2022-03-11
Styrguppsmöte
Idag hade Avanti 2.0 styrgruppsmöte.
2022-03-08
Uppstartsmöte inför nästa steg Malmökraften
Finansieringen av Malmökraften upphör den 31/12 2022. Styrgruppen har gett en arbetsgrupp där FINSAM i Malmö deltar…
2022-03-03
Styrelsemöte FINSAM i Malmö
Årets andra styrelsemöte i FINSAM i Malmö går av stapeln fredagen den 11 mars.
2022-03-02
FINSAM jobbar tillsammans med Malmö stad kring unga utrikesfödda kvinnor
FINSAM i Malmö kommer imorgon att fördjupa sitt arbete kring unga utrikesfödda kvinnor och deras etablering på arbet…