Till innehållet

2023-09-21

Uppdrag kring Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitativa intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader.

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitative intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader. Syftet är att förstå vad som behöver göras för att dessa ska kunna bli självförsörjande. Arbetsmodellen innebär att samla in information, testa en hypotes och mäta effekter av detta. Kort och gott samla/testa/mäta.

Fler nyheter

2021-05-26

Styrgruppsmöte Malmökraften

Malmökraften har idag styrgruppsmöte.

2021-05-24

FINSAM bjuds in till samtal kring ESF ansökan

Malmö stads Arbetsmarknadsavdelning har inlett en process kring att lämna in en ESF ansökan vid årsskiftet och bjude…

2021-05-24

Samordningsförbundet Burlöv-Staffanstorp får nya förbundschef

FINSAM i Malmö har idag presenterat sina tankar och erfarenheter för den nye förbundschefen i Samordningsförbundet…

2021-05-21

Styrgrupp Världsdagen för psykisk hälsa

När styrgruppen för världsdagen för psykisk hälsa planerade för årets dag den 10 oktober deltog FINSAM i Malmö.

2021-05-21

Styrgrupp Avanti 2.0

Styrgruppen för Avanti 2.0 träffades idag

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit