Till innehållet

2023-09-21

Uppdrag kring Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitativa intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader.

FINSAM i Malmö uppvaktades idag av AMA och EBB med en förfrågan om att göra kvalitative intervjuer med några av de 3600 Malmöbor som uppburit försörjningsstöd mer än 36 månader. Syftet är att förstå vad som behöver göras för att dessa ska kunna bli självförsörjande. Arbetsmodellen innebär att samla in information, testa en hypotes och mäta effekter av detta. Kort och gott samla/testa/mäta.

Fler nyheter

2026-06-18

Sista styrgruppsmötet innan sommaren på FRAM

Idag träffas FRAM för att diskutera förutsättningarna för en gemensam ansökan av finansiering från FINSAM i Malmö.

2026-06-17

Vetenskaplig artikel publicerad via Samordningsförbundet i Uppsala

Samordningsförbundet i Uppsala drev projekt SMAIL (Skattning Mot Arbete I Länet) som ett kompetensutvecklingsprojekt…

2026-06-17

Förbundschefsträff Skåne i Kävlinge

Skånes förbundschefer träffas idag i Kävlinge.

2026-06-16

Styrgrupp Kryddgårdenmodellen juni 2026

Sista styrgruppsmötet innan sommaren sker idag på Kryddgårdenmodellen.

2026-06-16

FINSAM i Malmö träffar autism Skåne

Autism Skåne är en intresseorganisation som verkar i Skåne som verkar för att skapa bättre villkor för alla med auti…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit