2020-11-26
Uppdatering av SUS
SUS är det system som samordningsförbunden ska rapportera sin verksamhet i. Systemet har under oktober uppdaterats och bland annat med anledning av detta träffas nätverket för SUS inom samordningsförbund.
SUS är det system som samordningsförbunden ska rapportera sin verksamhet i. Systemet har under oktober uppdaterats och bland annat med anledning av detta träffas nätverket för SUS inom samordningsförbund.
På agendan står följande:
- Rapportplattformen
- Ansvarsområde
- Enkät till samordningsförbunden om SUS
SUS, (Sektorsövergripande system för uppföljning av samverkan och finansiell samordning inom rehabiliteringsområdet), är ett system för att följa upp resultaten av samverkan och finansiell samordning inom rehabiliteringsområdet.
Fler nyheter
2022-04-21
Styrgruppsmöte FRAM
På fredag håller FRAM styrgruppsmöte. Följande står på dagordningen.
2022-04-21
Uppföljning 4 kommuner, 4 FINSAM och 1 Försäkringskassa
De fyra samordningsförbunden i Lund, Helsingborg och Skåne nordost har under våren jobbat med sina kommuner och med…
2022-04-20
Att leda kreativa och medskapande möten
Idag arrangerade FINSAM i Malmö tillsammans med David Ershammar en workshop kring att leda kreativa och medskapande…
2022-04-20
Malmökraften planerar för Norgeresa
FINSAM i Malmö har blivit tillfrågade om att vara med och arrangera ett studiebesök till NAV i Norge tillsammans med…
2022-04-19
Förberedelser inför konferens kring unga arbetssökande i Malmö
Idag träffade vi Yasemin Arhan Modéer kring uppdraget att moderera den konferens kring unga arbetssökande i Malmö so…