Till innehållet

2021-05-21

Styrgrupp Världsdagen för psykisk hälsa

När styrgruppen för världsdagen för psykisk hälsa planerade för årets dag den 10 oktober deltog FINSAM i Malmö.

Världsdagen för psykisk hälsa infaller den 10 oktober varje år. Den instiftades av World Federation for Mental Health 1992 och är till för att skapa större medvetenhet och förståelse för psykisk hälsa och ohälsa.

När styrgruppen för världsdagen för psykisk hälsa planerade för årets dag den 10 oktober deltog FINSAM i Malmö och lämnade ett erbjudande om att kunna vara delaktig i att designa en digital lösning för genomförandet.

psykiskhälsa

 

Fler nyheter

2023-01-20

Make it Work förs in i ordinarie verksamhet efter finansiering upphör

Make it work har sedan 2020 finansierats av FINSAM i Malmö med syfte att etablera en tydlig, fungerande och hållbar…

2023-01-18

Nya steg för psykosocial hälsa i Malmö

FINSAM i Malmö hart blivit inbjuden för att diskutera resultatet av en förstudie för att undersöka Muslimsk-Kristen…

2023-01-17

Storstadssamarbete inom FINSAM

Göteborg, Stockholm, Malmö och Uppsala träffades under två dagar och diskuterade gemensamma utmaningar.

2023-01-16

Årets första styrgrupp i lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser

Idag träffades styrgruppen för lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser och FINSAM deltog.

2023-01-13

Insikt tar fram projektplan

Insikt är ett nystartat projekt med fokus på personer som varit utanför arbetsmarknaden i 10 år eller mer. Styrgrupp…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit