2017-09-11
Styrelsemöte 1 september 2017
På senaste styrelsemötet fattades bland annat beslut om en workshop i samband med arbetet kring FINSAM 10 år, insamling av problemformuleringar och samarbete med Inspektionen för socialförsäkringen.
Styrelseprotokoll 2017 09 01
I samband med att FINSAM i Malmö funnits i 10 år kommer en rapport att tas fram. Denna gav styrelsen i uppdrag att presentera i en workshop den 26/10.
Förbundschefen gavs i uppdrag att samla in problemformuleringar enligt nedanstående modell bland ledningsgrupper i alla medlemsorganisationer.

Fler nyheter
2022-08-28
Ny rapport Professionell samverkan kring Malmöbor i behov av SFI-studier
Utebliven etablering SFI har lämnat sin andra rapport ifrån sig. Denna gång med ett fokus på de professionellas samv…
2022-08-27
Styrelsemöte på FINSAM i Malmö
Höstens första styrelsemöte tog plats idag.
2022-08-27
Dialog angående långtidsarbetslösa i samverkan
Arbetsförmedlingen har fått i uppdrag nationellt att se över hur ett arbete med personer som varit långtidsarbetslös…
2022-08-26
Rapport för projektet Kultur på recept
Kultur på recept har lämnat in sin slutrapport
2022-08-18
Styrgruppsmöte Utebliven etablering SFI
Höstens första styrgruppsmöte innehöll bland annat en presentation av en rapport framtagen kring samverkan runt SFI.