Till innehållet

2025-10-10

Seminarium om Motiverande samtal vid ADHD och Autism

Idag kommer FINSAM i Malmö arrangera ett digitalt seminarium kring motiverande samtal vid ADHD och Autism

I föreläsningen gås kortfattat genom MI som metod och vad NPF (Autism och ADHD) innebär. Huvudfokus blir på hur MI kan anpassas för målgruppen, med konkreta verktyg för att anpassa samtalet till personens behov och framkalla motivation.

Föreläsningen är anpassad för personer med viss förkunskap om både NPF och MI. Den syftar till att ge konkreta verktyg och inspiration för hur man kan möta och stötta personer med NPF på ett framgångsrikt sätt. 

Föreläsningen hålls av Hanna Tilling, som är legitimerad psykolog och specialist i Klinisk Vuxenpsykologi. Hanna Tilling har lång erfarenhet av att ha utbildat i, handlett och arbetat med Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och anpassningar vid NPF.

Fler nyheter

2025-09-10

Grundutbildning FINSAM

Nationella rådet arrangerar ett antal tillfällen med grundutbildningar för nyanställd förbundspersonal och styrelsem…

2025-09-09

Protokoll från styrelsemöte september 2025

FINSAM i Malmö hade styrelsemöte den 5 september. Protokollet för detta är nu signerat.

2025-09-09

Förberedelse inför styrgrupp REKO samarbete

REKO är ett samarbete mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg som startade som et FINSAM proje…

2025-09-08

Styrgrupp LÖK gemensamma insatser september 2025

FINSAM i Malmö är ständig sekreterare i styrgruppen för LÖK gemensamma insatser. Idag träffades denna på KomVux.

2025-09-04

Styrelsemöte FINSAM i Malmö september 2025

Höstens styrelsemöte på FINSAM i Malmö startar igång nu på fredag.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit