Till innehållet

2025-10-10

Seminarium om Motiverande samtal vid ADHD och Autism

Idag kommer FINSAM i Malmö arrangera ett digitalt seminarium kring motiverande samtal vid ADHD och Autism

I föreläsningen gås kortfattat genom MI som metod och vad NPF (Autism och ADHD) innebär. Huvudfokus blir på hur MI kan anpassas för målgruppen, med konkreta verktyg för att anpassa samtalet till personens behov och framkalla motivation.

Föreläsningen är anpassad för personer med viss förkunskap om både NPF och MI. Den syftar till att ge konkreta verktyg och inspiration för hur man kan möta och stötta personer med NPF på ett framgångsrikt sätt. 

Föreläsningen hålls av Hanna Tilling, som är legitimerad psykolog och specialist i Klinisk Vuxenpsykologi. Hanna Tilling har lång erfarenhet av att ha utbildat i, handlett och arbetat med Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och anpassningar vid NPF.

Fler nyheter

2021-01-15

Slutrapport Avanti

Avanti har lämnat in en slutrapport för 2018-2020

2021-01-14

Samarbete mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg fortsätter 2021-2022

Under 2017-2018 drevs ett FINSAM projekt för att etablera ett samarbete utifrån rehabkoordinatorer som jobbade på de…

2021-01-07

SUS uppdateras

Det nationella SUS nätverket har träffats och diskuterat vilka justeringar som behöver göras utifrån uppdateringar i…

2021-01-07

FINSAM i Malmö under 2021

Styrelsen i FINSAM i Malmö har tagit fram följande verksamhetsplan som förbundet kommer jobba efter 2021.

2020-12-17

God Jul och gott nytt år

FINSAM i Malmö kommer ha följande öppettider under helgerna.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit