Till innehållet

2025-10-10

Seminarium om Motiverande samtal vid ADHD och Autism

Idag kommer FINSAM i Malmö arrangera ett digitalt seminarium kring motiverande samtal vid ADHD och Autism

I föreläsningen gås kortfattat genom MI som metod och vad NPF (Autism och ADHD) innebär. Huvudfokus blir på hur MI kan anpassas för målgruppen, med konkreta verktyg för att anpassa samtalet till personens behov och framkalla motivation.

Föreläsningen är anpassad för personer med viss förkunskap om både NPF och MI. Den syftar till att ge konkreta verktyg och inspiration för hur man kan möta och stötta personer med NPF på ett framgångsrikt sätt. 

Föreläsningen hålls av Hanna Tilling, som är legitimerad psykolog och specialist i Klinisk Vuxenpsykologi. Hanna Tilling har lång erfarenhet av att ha utbildat i, handlett och arbetat med Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och anpassningar vid NPF.

Fler nyheter

2021-05-18

SUS nätverket träffas

Idag var FINSAM i Malmö med och diskuterade SUS med det nationella nätverket för detta.

2021-05-14

FACT konsultationsteamet avger slutrapport och fortsätter sin verksamhet efter finansiering

FACT fortsätter sin verksamhet efter finansiering. Läs mer i slutrapporten hur detta möjliggjorts.

2021-05-07

FRAM har styrgruppsmöte

Idag har FRAM styrgruppsmöte med följande på dagordningen.

2021-05-06

FACT/konsultationsteamet fortsätter efter FINSAM finansiering

FINSAM avslutade finansieringen av FACT/konsultationsteamet efter 3,5 år den sista april 2021 men arbetet med FACT/k…

2021-05-06

DUA har styrgruppsmöte

Idag träffas styrgruppen för DUA-LÖK gemensamma aktiviteter.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit