Till innehållet

2025-10-10

Seminarium om Motiverande samtal vid ADHD och Autism

Idag kommer FINSAM i Malmö arrangera ett digitalt seminarium kring motiverande samtal vid ADHD och Autism

I föreläsningen gås kortfattat genom MI som metod och vad NPF (Autism och ADHD) innebär. Huvudfokus blir på hur MI kan anpassas för målgruppen, med konkreta verktyg för att anpassa samtalet till personens behov och framkalla motivation.

Föreläsningen är anpassad för personer med viss förkunskap om både NPF och MI. Den syftar till att ge konkreta verktyg och inspiration för hur man kan möta och stötta personer med NPF på ett framgångsrikt sätt. 

Föreläsningen hålls av Hanna Tilling, som är legitimerad psykolog och specialist i Klinisk Vuxenpsykologi. Hanna Tilling har lång erfarenhet av att ha utbildat i, handlett och arbetat med Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och anpassningar vid NPF.

Fler nyheter

2022-03-28

Styrgrupp FACT Malmö stad och Vuxenpsykiatri

Idag träffades en styrgrupp bestående av vuxenpsykiatrin, Funktionsstödsförvaltningen och Arbetsmarknads- och social…

2022-03-22

Referensgrupp för projekt uppföljning Finsam.

Uppföljningssystemet av FINSAM är i full utveckling och FINSAM i Malmö deltar i den referensgrupp som bidrar med per…

2022-03-18

Lokal överenskommelse gemensamma insatser

Idag har FINSAM varit med på styrgrupp för Lokal överenskommelse gemensamma insatser.

2022-03-18

Information om Arbetsförmedlingen hos Internationella kvinnoföreningen

Inom ramen för ett pågående uppdrag framkom ett behov av information om Arbetsförmedlingens tjänster hos en grupp ut…

2022-03-17

Styrgrupp Utebliven etablering SFI

Imorgon kommer styrgruppen för Utebliven etablering SFI träffas.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit