Till innehållet

2022-11-29

Samverkansforum presenterar sig för ENIG från Östersund

ENIG är ett projekt finansierat av Samordningsförbundet i Jämtland. Projektledaren från Östersund besökte FINSAM i Malmö idag och fick möta representanter från Samverkansforum.

ENIG är ett projekt finansierat av Samordningsförbundet i Jämtland. Projektledaren från Östersund besökte FINSAM i Malmö idag och fick möta representanter från Samverkansforum. Representanter från både Arbetsförmedlingen och Arbetsmarknadsavdelningen diskuterade och jämförde Samverkansforum med ENIGs verksamhet.

Kort om ENIG
ENIG (EN gemensam InGång) i Östersund

Insatsen syftar till samplanering av individers insatser samt att skapa en gemensam ordning för samverkan kring individen där relevant kompetens från de olika parterna nyttjas och där man strävar efter att finna lösningar för de enskilda individerna. Parterna tar ett gemensamt ansvar för de personer som har behov av samordnade insatser för att närma sig arbete, studier och en egen försörjning.

Fler nyheter

2019-08-27

Fördjupade samtal kring Region Skånes roll i FINSAM

I juni presenterade Annette Linander, 1vice ordförande i Regionstyrelsen regionens övergripande målsättning med sitt…

2019-08-26

Styrgruppsmöte Avanti

Idag har styrgruppen för Avanti styrgruppsmöte.

2019-08-22

Styrgruppsmöte Malmökraften

Idag har Malmökraften sitt första styrgruppsmöte efter sommaren

2019-07-04

Sommaren på FINSAM i Malmö

Under sommaren 2019 kommer FINSAM att vara stängt from 15/7 tom 28/7.

2019-07-03

Malmökraften på Finsam.se

Efter måndagens seminarium blev Christina Koch intervjuad av FINSAM.se om Malmökraften. Ta del av intervjun och ett…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit