2021-10-22
Samtal om samarbete mellan FINSAM Malmö och FINSAM Helsingborg
Idag träffades FINSAM i Malmö och Helsingborg för att planera inför samtal mellan Helsingborgs stad och Malmö stads Arbetsmarknadsförvaltningar.
Idag träffades FINSAM i Malmö och Helsingborg för att planera inför samtal mellan Helsingborgs stad och Malmö stads Arbetsmarknadsförvaltningar.
Ett gemensamt erbjudande kring vad de två förbunden kan erbjuda togs fram som kommer presenteras på tisdag vid mötet med de respektive förvaltningarna.
Fler nyheter
2019-06-19
Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen definierar problem
Chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete har diskuterat hur de sk…
2019-06-18
Problematiskt datorspelande
På uppdrag av Region Skåne och Malmö stad via Maria Malmö har FINSAM gjort en kunskapssammanställning kring problema…
2019-06-17
Metodstöd Avanti
Under våren har FINSAM tillsammans med Avanti tagit fram ett metodstöd för Avanti.
2019-06-14
Arbetsgrupp REKO
Arbetet med överenskommelsen mellan Försäkringskassan och Psykiatri Malmö/Trelleborg fortsätter idag med att arbetsg…
2019-06-14
Styrgrupp Aktivitetscenter
Idag träffas styrgruppen för Aktivitetscenter.