Till innehållet

2022-09-28

Samtal om FINSAM med Arbetsförmedlingen nationellt

Eva Birkstam och Charlotta Ahlström från Arbetsförmedlingens avdelning stärka förutsättningar enheten utbilda och samverka har besökt FINSAM i Malmö i veckan.

Samtal kring FINSAM lokalt och nationellt och möjligheterna till att gemensamt utveckla den finansiella samordningen stod i fokus. Utöver detta besökte Eva och Charlotta FRAM, Malmökraften och företrädare från arbetsförmedlingen och arbetsmarknadsavdelningen för att diskutera lokala överenskommelser, samverkan och FINSAM i Malmös roll kring detta.

Fler nyheter

2021-06-21

FINSAM i Malmö följer kollektivavtal gällande tjänstepensioner som erbjuds medarbetare

Förmånskollen är en genomlysning av förmåner och rutiner som KPA erbjuder. Syftet är att på ett övergripande sätt på…

2021-06-18

Finsam kopplar samman Arbetsförmedlingen och Funktionsstödsförvaltningen

Efter en beställning från en enhet inom Funktionsstödsförvaltningen har ett digitalt möte genomförts mellan en sekti…

2021-06-18

Styrgrupp FRAM

Den sista styrgruppen för FRAM innan sommaren har följande dagordning.

2021-06-17

Styrgrupp Avanti 2.0

Styrgruppen för Avanti 2.0 träffades idag.

2021-06-15

Nationell kommunikation kring värdet av FINSAM - målgrupper

FINSAM i Malmö deltar i en arbetsgrupp som jobbar med framtagande av en nationell kampanj med syfte att visa värdet…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit