Till innehållet

2023-09-13

Samtal om behovet av effektivisering och nödvändigheten av att använda digitalsering för detta

FINSAM i Malmö har under hösten inlett ett arbete med att försöka förstå på vilket sätt plattformen kring ett samordningsförbund kan bidra med värde i samarbetet kring AI och digitalisering.

FINSAM i Malmö har under hösten inlett ett arbete med att försöka förstå på vilket sätt plattformen kring ett samordningsförbund kan bidra med värde i samarbetet kring AI och digitalisering.

Idag och imorgon kommer förbundet besöka Värmdö kommun och få lära sig om nödvändigheten av att kunna utföra 125% av dagens arbete med 75% av resurserna och hur ett tydligt ledarskap med fokus på interna/externa samt individuella/organisatoriska förutsättningar möjliggör denna förflyttning..

 Läs mer om: Ett smartare Värmdö

Fler nyheter

2025-10-21

Årets femte styrelsemöte 2025

FINSAM i Malmö har avhållit sitt femte styrelsemöte för året. Bland annat följande beslutades:

2025-10-21

Erfarenhetsutbyte med andra samordningsförbund

I början av veckan var Finsams kansli på besök hos samordningsförbundet i Uppsala där vi tillsammans med förbunden i…

2025-10-15

Samsjuklighetsledningsgrupp

Ledningsgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö träffas idag. FINSAM i Malmö deltar i arbetet med detta sedan höst…

2025-10-14

Målgruppskartläggning unga i Malmö

FINSAM i Malmö har varit delaktig i en målgruppskartläggning av unga i Malmö som är i kontakt med ekonomiskt bistånd…

2025-10-10

Seminarium om Motiverande samtal vid ADHD och Autism

Idag kommer FINSAM i Malmö arrangera ett digitalt seminarium kring motiverande samtal vid ADHD och Autism

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit