Till innehållet

2023-09-13

Samtal om behovet av effektivisering och nödvändigheten av att använda digitalsering för detta

FINSAM i Malmö har under hösten inlett ett arbete med att försöka förstå på vilket sätt plattformen kring ett samordningsförbund kan bidra med värde i samarbetet kring AI och digitalisering.

FINSAM i Malmö har under hösten inlett ett arbete med att försöka förstå på vilket sätt plattformen kring ett samordningsförbund kan bidra med värde i samarbetet kring AI och digitalisering.

Idag och imorgon kommer förbundet besöka Värmdö kommun och få lära sig om nödvändigheten av att kunna utföra 125% av dagens arbete med 75% av resurserna och hur ett tydligt ledarskap med fokus på interna/externa samt individuella/organisatoriska förutsättningar möjliggör denna förflyttning..

 Läs mer om: Ett smartare Värmdö

Fler nyheter

2024-04-03

Brainwriting - Idégenerering pågår!

Uppdraget kring att fler Malmöbor med långvarigt beroende av försörjningsstöd ska komma ut i arbete rullar vidare.

2024-04-03

Samtalen rullar vidare med Samordningsförbundet Skåne Nordost

Idag träffades FINSAM i Malmö och Samordningsförbundet Skåne Nordost.

2024-04-03

Chefsnätverket i FINSAM i Malmö samlas

På fredag kommer chefsnätverket i Malmö träffas.

2024-04-02

Årsredovisningen FINSAM i Malmö 2023

FINSAM i Malmö har idag avlämnat årsredovisning för 2023 utan rekommendationer.

2024-03-26

Diskussioner kring målgrupper och fokus på arbete i samtal med ministern

Idag träffade FINSAM i Malmö Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit