Till innehållet

2024-08-16

Samtal kring utveckling av inskrivning av legitimationsyrken på Arbetsförmedlingen

FINSAM i Malmö har pratat med en digital coach på Arbetsförmedlingen om möjligheten att utveckla inskrivning av legitimationsyrken på Arbetsförmedlingen

Det finns idag ett krav på att kunna legitimera sig som undersköterska via socialstyrelsen för att kunna vara identifierad som undersköterska på arbetsförmedlingen. Frågan som lyftes var huruvida det finns möjlighet att möjliggöra för fler att göra detta på ett enklare och snabbare sätt. 

 

Fler nyheter

2020-09-30

Digitalt seminarium kring rättspsyk

FINSAM i Malmö arrangerar idag ett digitalt seminarium för medarbetare i det förstärkta samarbetet.

2020-09-25

Styrgruppsmöte Aktivitetscenter

Aktivitetscenter har styrgruppsmöte idag och har följande dagordning.

2020-09-23

Hur ska jag förhålla mig till det ”nya normaltillståndet” i mitt ledarskap och i mitt arbetssätt?

FINSAM i Malmö arrangerar i samarbete med Samordningsförbundet FINSAM i Landskrona Svalöv och PwC ett seminarium kri…

2020-09-22

Vaekshusets forskningscenter kommer tillbaka i höst med ytterligare föreläsningar

Vårens seminarium från Vaeksthusets forskningscenter var väldigt uppskattad och därför kommer FINSAM i Malmö att kör…

2020-09-22

Erfarenhetsutbyte kring förrehabilitering i Stockholm och i Malmö via FINSAM

Idag kommer representanter från Aktivitetsplatsen i Stockholm och Aktivitetscenter i Malmö samt förbundscheferna i S…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit