Till innehållet

2025-05-28

Samstart har slutkonferens i Helsingborg

Efter tre år går nu arbetsförmedlingens satsning, via ESF, Samstart i mål med en slutkonferens. FINSAM i Malmö blev inbjudna och deltog som åhörare.

Samstarts syfte är att förbättra arbetssätt och skapa större likvärdighet i landet vad gäller övergången från skola till arbetsliv för unga med funktionsnedsättning. Samstart skapar samverkan mellan arbetsförmedlingen och kommunerna för att tillsammans förbättra och utveckla arbetet och stödet till ungdomarna.

Bild på Samstarts logga

Fler nyheter

2025-05-23

Styrgrupp LÖK gemensamma insatser träffas på Arbetsförmedlingen

FINSAM i Malmö sitter med i den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatsers styrgrupp som sekreterare.

2025-05-23

Öresundssamarbete inom ramen för Inter Reg

Under Lök gemensamma insatser finns ett mål kring förbättrad kompetensförsörjning för företag med kompetensförsörjn…

2025-05-22

Diskussion kring förstudie effektiv resursanvändning FRAM

Lunicore har genomfört en förstudie kring möjligheterna att effektivisera resursanvändningen på FRAM. Imorgon kommer…

2025-05-19

Förbundsträff FINSAM Skåne i Landskrona

Idag träffades några av samordningsförbunden i Skåne i Landskrona för att diskutera utveckling av samarbetet med bla…

2025-05-14

Storstadsmöte mellan Arbetsförmedlingen och kommuner

FINSAM i Malmö har för tredje året blivit inbjudna till att delta i Storstadsmötet kring arbetsmarknadsfrågor mellan…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit