Till innehållet

2019-10-11

Samordningsförbundet NordNordväst arrangerar halvdag kring funktionell dumhet

Funktionell dumhet handlar om att tänka ”innanför boxen”, att noggrant följa regelverk och luta sig mot etablerade framgångskoncept och yrkesideal.

Att göra som chefen säger eller som kollegorna gör, utan att reflektera och tänka självständigt. För mycket styrning leder till att folk inte tänker själva. För individen är det enklast att vara följsam och därför utvecklar vi ofta en talang för funktionell dumhet. På kort sikt kan en organisation se stora fördelar med att fokusera på disciplin, regler och aktiviteter som ser bra ut men kanske inte betyder så mycket, så kallade skyltfönsteraktiviteter. På lång sikt är inställningen och arbetssättet däremot djupt problematiskt – för anställda och organisationen som helhet, men också för brukare/kunder.

Samordningsförbundet NordNordväst arrangerar denna halvdag kring funktionell dumhet. FINSAM i Malmö har blivit inbjudna att delta.

NNV

Fler nyheter

2018-09-03

Gör din röst

CaMp-projektet närmar sig sitt slut. Vi vill därför bjuda in alla CaMp-deltagare till ett avslutningstema där vi kom…

2018-08-30

Styrgruppsmöte på CaMp

Idag träffas styrgruppen för CaMp för första gången i höst.

2018-08-29

Malmökraften presenteras på egen informationssida.

Nu har parterna i Malmökraften gemensamt tagit fram en egen informationssida.

2018-08-28

Inspirationsdagen börjar ta sin slutform

Samordningsförbunden håller varje år en inspirationskonferens. Passa på att anmäl dig till årets konferens på temat…

2018-08-27

Styrgrupp Hälsofrämjande etablering ESF

Idag hade styrgruppen för Hälsofrämjande etablering möte.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit